Dioptrická skla

 

Jednoohniskové čočky

Klasické brýlové čočky, které korigují krátkozrakost nebo dalekozrakost, ale vždy jen jednu z těchto očních vad.

 

Víceohniskové čočky

Stává se, že jsme původně trpěli jen krátkozrakostí, ale postupem času nám k tomu přibyla dalekozrakost, a proto jsme u sebe nosívali dvoje brýle. Dnes už není nutné si pořizovat dvoje brýle a platit zbytečně za další obroučky, ale můžeme si nechat vyrobit multifokální čočky, které umožňují vidět ostře na všechny vzdálenosti. Multifokální čočky oproti starším bifokálním čočkám mají plynulý přechod mezi viděním na blízko a viděním na dálku. Tyto plynulé přechody umožňují vidět i na středovou vzdálenost a zároveň kolegové či zákazníci, přátelé či příbuzní neuvidí ostré přechody mezi jednotlivými hranicemi v čočce, jak je tomu u bifokálních brýlí.

UV

Ultrafialové záření je škodlivé a dlouhodobým působením může poškodit zrak nenávratně, a proto se doporučuje nosit sluneční brýle. Dnes můžeme mít s UV filtrem i dioptrické čočky bez jakéhokoli zabarvení a tím chránit svůj zrak nepřetržitě.

 

Zabarvení

V současné době už nemusí být čočky jen čiré, ale mohou mít barevný nádech, což lze využít u sportovních čoček (brýle na lyže, na kolo apod.), při očních onemocněních, slunečních brýlí nebo jako estetický doplněk (tónování čoček v barvě obruby).

 

Samozabarvovací čočky

Možná si ještě vzpomínáte na dobu, kdy jste se v místnosti setkaly s „brejlouny“ s podivně zahnědlými skly. Nyní už se naštěstí tohoto nepříjemného efektu nemusíte bát, protože nová technologie Transitions umožňuje, že skla zůstávají v místnosti krásně čirá a současně se venku velmi rychle adaptují na momentální světelné podmínky.

Na druhou stranu, někdy jsme v uzavřeném prostoru a potřebujeme, aby se čočky podřídily venkovním podmínkám. Proto jsou také pro řidiče speciální čočky, které reagují na vnější prostředí, eliminují odlesky, pohlcují přebytečné světlo a zostřují vidění. Pokud trávíte velké množství času za volantem, doporučujeme se zamyslet nad čočkami Transitions DriveWear či se v optice poradit a samotné čočky si prohlédnout „na vlastní oči“.

Individualizace

Dioptrické čočky mohou být také vyrobeny přímo na míru. Zde už se zohledňují i vaše anatomické parametry oka, nadočnicových oblouků atd., čímž se určuje, v jaké vzdálenosti by měla být brýlová čočka od rohovky. Výhodou čoček na míru je velmi ostré a pohodlné vidění.

 

Materiál čoček

Dříve se dioptrické čočky vyráběly jen ze skla, dnes už se většinou využívají plastové čočky a s minerálními čočkami se setkáváme při výrobě speciálních brýlí (pro skláře apod.). Plastové čočky nám brýle odlehčily a staly se také odolné proti rozbití. Mimochodem, původně byl tento plast CR-39 vyvinut pro bombardéry za druhé světové války a jako dioptrická čočka se začal využívat koncem padesátých let 20. století.

Následný rozvoj plastových čoček umožnil objevení Trivexu, který je mnohem odolnější a doporučuje se pro děti, sportovce a také do určitých typů obrub – vrtané a vázané. Někdy se namísto Trivexu používají polykarbonátové čočky.