Obruby

Během 20. století se role brýlí proměňuje a z čistě funkčního objektu se stává výrazný módní doplněk. Přestože vývoj brýlových obrub podléhá módnímu diktátu, můžeme je stále dělit z hlediska konstrukce na celoobruby, vrtané a vázané. Tyto konstrukční vlastnosti ovlivňují i účel využití, například vrtané brýle jsou velmi křehké, takže při manipulaci s nimi musíte být pozornější. S výběrem obrub vám poradíme a také vám vysvětlíme, proč je tento typ pro vás ideální.

Materiály

Obruby se vyrábějí z kovu (většinou jde o slitiny – nerezová ocel a hliník nebo hypoalergenní titan, ale setkat se můžeme i se zlatem či stříbrem), z plastu (většinou acetát celulózy) anebo z přírodních materiálů (slonová kost, želvovina, drahé kameny, ptačí peří a dnes velmi populární dřevo). Každý materiál má své výhody i nevýhody.

Kovové obruby bývají stabilnější, lépe se přizpůsobují obličeji a většinou jsou komfortnější než plastové obruby. Někdy se také uvádí, že jsou subtilnější, ale ani to už dnes nemusí být pravda. Příkladem uveďme značky Eye func nebo Jooly. Ty se vydaly směrem k napodobení vzhledu plastových obrub kovovým materiálem. Jejich krása tkví v provedení detailů, které v případě užití plastu vždy působí humpolácky. Výsledný vzhled obrub ovlivňuje zpracování jednotlivých materiálů.

Stále jsou velmi oblíbené plastové obruby, do nichž se dnes přidává změkčovadlo, aby byly pružnější a nepraskaly, jako tomu bylo u plastových obrub minulého století. Proto se nedivte a ani nezlobte na optiky, když vám nechtějí zabrousit čočky do vašich starých obrub.

Od přírodních materiálů se upustilo pro jejich chemickou nestálost, cenovou náročnost a kvůli ochranně přírody. Přesto se v posledním desetiletí objevují populární dřevěné obruby, a dokonce se můžeme setkat se začínajícími výrobci v Čechách.